mgr inż. arch. Ewa Kramm


Od 14 lat zajmuję się projektowaniem wnętrz i architektury.

Inspirują mnie podróże, przebywanie w naturze, piękno i sztuka. Projektuję dla zmysłów, dotyku, wzroku, węchu i słuchu. Każdy projekt traktuję jak nowe wyzwanie i odkrywanie. Nie lubię powtarzać się i kopiować w projektach.

Ukończyłam studia na Politechnice Łódzkiej na kierunku Architektura i Urbanistyka ze specjalizacją w projektowaniu wnętrz.

Od 2019 roku posiadam uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. W moim osobistym portfolio znajdują się restauracje, biura, laboratoria, gabinety i przychodnie lekarskie, domy i wnętrza prywatne, projekty remontów i rewitalizacji kamienic i budynków zabytkowych.

W projektowaniu koncentruję się na komforcie i ograniczaniu ingerencji w zastane przestrzenie oraz minimalizacji pozostawianego śladu węglowego a więc praktycznym zastosowaniu “mniej znaczy więcej”. Chcę tworzyć trwałe, funkcjonalne przestrzenie, które swoją długowiecznością oszczędzą światu kolejnej porcji odpadów na przestrzeni następnych lat. W prostocie, intuicyjności i bezkompromisowej funkcjonalności danej przestrzeni tkwi sekret do jej ponadczasowości, która pozwoli w przyszłości zmienić charakter przestrzeni kilkoma dodatkami bez konieczności generowania sterty śmieci. Wierzę że my jako projektanci jesteśmy odpowiedzialni za kreowanie wnętrz i budynków, które będą przydatne również dla następnych pokoleń.

Rzeczoznawca do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy


Od 2023 roku posiadam uprawnienia do opiniowania projektów budowlanych obiektów zawierających pomieszczenia pracy pod kątem spełniania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.

Wygoda i bezpieczeństwo użytkownika budynku powinna stanowić punkt wyjściowy dla każdego projektu. Higiena to szerokie pojęcie, które oznacza dbanie nie tylko o nasz dobrostan fizyczny, ale też psychiczny, przestrzenie w których przebywamy i pracujemy powinny nam to umożliwiać.

Podjęłam się zostania rzeczoznawcą kiedy zdałam sobie sprawę jak niewielka jest wiedza o bezpieczeństwie i szkodliwości m.in materiałów stosowanych w budownictwie. To temat, który łączy projektowanie wnętrz i architektury z tematem zdrowia i bezpieczeństwa. Sprawdzam dokumentację projektową pod kątem spełniania przepisów oraz minimalizowania potencjalnych zagrożeń.

Moje uprawnienia pozwalają na opiniowanie budynków z grup 1.0 i 3.0 wg rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy:

  • Budownictwo powszechne i komunalne.
    Obiekty administracyjne, socjalne, kultury i sztuki, nauki, oświaty, szkolnictwa, sportu i wypoczynku, przedszkola, domy dziecka, hotele, obiekty handlu hurtowego i detalicznego, małe zakłady produkcyjne, usługowe i rzemieślnicze z przewidywanym zatrudnieniem do 20 osób, oczyszczalnie ścieków, przepompownie, stacje uzdatniania wody, budownictwo rolne

  • Budownictwo rolno-spożywcze
    Przemysł rolno-spożywczy i zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego.

Co mnie inspiruje?

Inspirują mnie podróże, natura, muzyka, kuchnia, kultura, sztuka i piękno. Lubię obserwować przyrodę i to jak się zmienia, w zależności od światła, warunków i czasu. Lubię skupiać się na detalach, kontemplować je i umiejscawiać powoli w całości obrazu. To podejście, które towarzyszy mi na co dzień w uważnym patrzeniu na otaczający mnie świat, wpływa na mój proces projektowania.